Skuteczne zdawanie egzaminów

Skuteczne zdawanie egzaminów

Skuteczne zdawanie egzaminów
autorem artykułu jest Paweł Sygnowski

Maj, to tradycyjny czas matur. WczeÅ›niej – w kwietniu gimnazjaliÅ›ci przechodzili przez swojÄ… odmianÄ™ matury. Do tego niektórzy studenci już sÄ… w trakcie sesji egzaminacyjnej, a pozostaÅ‚a część powoli zaczyna siÄ™ do niej przygotowywać SÅ‚owem: poczÄ…tek wiosny, to egzaminy, egzaminy i jeszcze raz egzaminy. Nie od rzeczy wiÄ™c bÄ™dzie zastanowić siÄ™ nad prostym i zasadniczym pytaniem: jak do diaska zdać te przeklÄ™te egzaminy?

Każdy kto zdawał jakikolwiek egzamin wie, że każdy egzamin, to swoista odmiana loterii. Nigdy do końca nie wiadomo, co będzie na egzaminie. Nigdy do końca nie wiadomo, czy dobrze napisało się ten egzamin i wreszcie nigdy do końca nie wiadomo, czy się zdało, czy nie. Czeski film: nikt nic nie wie.

Andrew Holmes w swojej książce „Skuteczne zdawanie egzaminów” rzuca spory snop Å›wiatÅ‚a na tÄ… całą ciemność i tajemniczość, którÄ… otoczone sÄ… egzaminy. Jego recepta nie jest prosta, ani Å‚atwa. Nie da siÄ™ jej streÅ›cić w jednym zdaniu, czy akapicie, gdyż stanowiÄ… jÄ… 52 „wspaniale pomysÅ‚y” (tak podaje sam autor) na to, aby zdobyć umiejÄ™tnoÅ›ci gwarantujÄ… sukces w nauce, w domyÅ›le - na egzaminie.

Autor w swojej książce nie poszedÅ‚ na Å‚atwiznÄ™, ale zbytnio siÄ™ także nie wysiliÅ‚. Jego książka to zbiór mniej, lub bardziej przypadkowych pomysłów na zdanie egzaminu. Brakuje mi bardzo jakiegoÅ› ich uszeregowania, ponumerowania, wtÅ‚oczenia ich w treść książki w odpowiedniej kolejnoÅ›ci, tak abym przechodziÅ‚ zawsze od ogółu do szczegółu, co przecież zgodne jest ze sposobem w jakim nasz mózg odbiera informacje (jeÅ›li nie wierzysz, to spróbuj sobie wyobrazić potężny dÄ…b, teraz w tym momencie. ZobaczyÅ‚eÅ› caÅ‚e drzewo, czy pojedynczÄ… gałąź, ewentualnie pojedynczy liść? DajÄ™ sobie gÅ‚owÄ™ uciąć, że caÅ‚e drzewo – i to jest koronny dowód na to, że najpierw myÅ›limy ogólnie, a potem szczegółowo). A tak, to mamy na dzieÅ„ dobry poruszonÄ… kwestiÄ™ co należy zrobić, jeÅ›li przez kilka lat mieliÅ›my przerwÄ™ w nauce i teraz wracamy do niej. Dopiero pod sam koniec książki poruszona jest kwestia odpowiedniego podejÅ›cia do egzaminów, a i to autor zrobiÅ‚ tylko na przykÅ‚adzie testu wielokrotnego wyboru (czyli osÅ‚awione a,b lub c) oraz egzaminu ustnego. Jego rady sÄ… bardzo, bardzo pożyteczne, ale taka konkretna informacja powinna być na samym poczÄ…tku – tak ja to przynajmniej widzÄ™. SÅ‚owem: struktura książki wydaje siÄ™ być przejrzysta i przemyÅ›lana, ale jak tylko zagłębiamy siÄ™ treść, to przypomina to groch z kapustÄ…: wszystko jest wymieszane i co chwila autor wspomina o czymÅ› nowym. Tak, że caÅ‚a lektura to nie jest przygoda ze sztukÄ… zdawania egzaminów, ale Å‚apanie co bardziej interesujÄ…cych nas kawaÅ‚ków informacji rzucanych przez autora, co chwila z różnych stron.

PominÄ…wszy tÄ™ sporÄ… wadÄ™, o której wspomniaÅ‚em powyżej, książka jest naprawdÄ™ bardzo dobra. Mimo tego, że osobiÅ›cie w zdawaniu egzaminów jestem dobry i z żadnym nie miaÅ‚em nigdy wiÄ™kszych problemów, tak że wydawaÅ‚o mi siÄ™, że wiem już prawie wszystko na ten temat, autor w kilku momentach zaskoczyÅ‚ mnie bardzo swoimi radami, które otworzyÅ‚y mi oczy na wiele rzeczy, które do tej pory traktowaÅ‚em jako zupeÅ‚nie nie ważne, sÅ‚owem, które absolutnie negowaÅ‚em w sensie ich praktycznego użycia do tego, aby zdać jakiÅ› tam egzamin. Adrew Holmes w swojej książce udowadnia, że naprawdÄ™ „diabeÅ‚ tkwi w szczegółach” i tak samo ważne jest to, gdzie siÄ™ uczymy, z kim, jak i to, w jaki sposób, w ogóle to robimy.

Przeczytawszy książkÄ™ w caÅ‚oÅ›ci i wracajÄ…c teraz do niej w pamiÄ™ci, trudno mi wytknąć jej jeszcze jakieÅ› braki. Autor powiedziaÅ‚ praktycznie o wszystkim. Jest trochÄ™ o metodach uczenia siÄ™, jest nawet caÅ‚y rozdziaÅ‚ o szybkim czytaniu. Jest o rodzajach egzaminów i o tym, jak zachowywać siÄ™ na egzaminie ustnym i pisemnym. Jest o czynnikach wpÅ‚ywajÄ…cych na skuteczność naszej nauki. Jest ogólnie o motywacji do nauki, o technice wizualizacji, redukowaniu wÅ‚asnego stresu i strachu przed egzaminem, o potrzebie wypoczynku, itd., itp. Wymieniać można by bardzo dÅ‚ugo, ale to przecież nie oto chodzi. Moje osobiste wrażenie jest takie, że autor potraktowaÅ‚ temat zdawania egzaminów bardzo szeroko (stÄ…d spory zakres zagadnieÅ„, które omawia) i dlatego nie skupiÅ‚ siÄ™ zbytnio na wÅ‚aÅ›ciwej kwestii, czyli: jak zdać ten konkretny czekajÄ…cy mnie wkrótce egzamin? Jego odpowiedź na to pytanie, to 52 „wspaniale pomysÅ‚y”. W każdym z nich znajduje siÄ™ pewien element odpowiedzi. Kiedy zÅ‚ożymy wszystkie w jednÄ… caÅ‚ość, otrzymamy kompletnÄ… odpowiedź. ZupeÅ‚nie inna kwestia to już to, czy mamy czas, ochotÄ™ i w ogóle wiemy jak to zrobić?

A wiÄ™c sÅ‚owem koÅ„cowym. Inwestycja w książkÄ™ „Skuteczne zdawanie egzaminów” może siÄ™ zwrócić bardzo szybko i bardzo dobrze, ale pod warunkiem odpowiedniego podejÅ›cie do samej lektury. ProponujÄ™ nie czytać caÅ‚oÅ›ci, nie starać siÄ™ objąć caÅ‚ej treÅ›ci, ale podejść do tego metodycznie: metodÄ… maÅ‚ych kroczków. Przeczytaj jeden, tylko jeden pomysÅ‚, skup siÄ™ na nim i zastanów siÄ™, jak możesz go praktycznie wykorzystać w swoim indywidualnym przypadku. Jak już coÅ› wymyÅ›lisz, zastosuj dany pomysÅ‚ i sprawdź rezultaty. JeÅ›li bÄ™dÄ… pozytywne, to zacznij ten pomysÅ‚ od teraz stosować stale. JeÅ›li nie, to albo pomysÅ‚ siÄ™ nie sprawdza, albo musisz przemyÅ›leć jego zastosowanie ponownie. I tak postÄ™puj z każdym z 52 „wspaniaÅ‚ych pomysłów” na skuteczne zdawanie egzaminów, a wtedy faktycznie te pomysÅ‚y okażą siÄ™ być tak wspaniale, jak to obiecuje autor recenzowanej pozycji.

Link do książki: Skuteczne zdawanie egzaminów

--
Jak zdać każdy egzamin?


--
Paweł Sygnowski - autor profesjonalnych rozwiązań edukacyjnych
Praktycznie wszystko o właściwym użytkowaniu Twojego mózgu

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Zobacz takze:
Internet - szerokie horyzonty
Żonglerka - trening dla mózgu
Ile kosztuje sukces w sprzedazy?
Dlaczego używać porcelany?
Top 10 sposobów na zachowanie zdrowia